Obraz i plakaty "Barbarzyńskie"
Polska sztuka ludowa to zjawisko żywe, głęboko zakorzenione w kulturze wsi, wyrosłe z rytmu codziennego życia, pracy i świąt.
To sztuka nienaukowa, bez akademickich reguł, ale pełna wewnętrznej harmonii i duchowego sensu, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Choć różnorodna w formach i regionalnych wariantach, posiada cechy wspólne — żywą kolorystykę, dekoracyjność, symboliczność i związek z naturą.
A ja jestem z miasta.
I namalowałam ten obraz.
🍀
W 2020 roku w trakcie badań wykopaliskowych prowadzonych w Biskupicach koło Wieliczki odkryty został niezwykły fragment glinianego naczynia z plastycznym wyobrażeniem twarzy ludzkiej. Na przedstawieniu widoczne są oczy, zaznaczone krótkimi liniami rytymi, oraz plastycznie wymodelowany nos. Na skroniach umieszczono dwa guzy przypominające rogi zwierzęce. Ich interpretacja jednak jest niejasna. Być może na misie przedstawiona została głowa mitycznej istoty o cechach ludzkich i atrybutach zwierzęcych. Możliwe jest również, że guzy te są w istocie elementem starannie ułożonej fryzury.
Jest to drugi zabytek w tym typie znany z obszaru Polski, z kręgu tzw. kultur neolitycznych, i pierwszy odkryty w Polsce południowej. Jest to zarazem jedno z najstarszych przedstawień ludzkiej twarzy w Polsce, jako że osada w Biskupicach rozwijała się pod koniec VI tysiąclecia przed Chrystusem. Analizy porównawcze sposobu wykonania poszczególnych elementów plastycznych na naczyniu z Biskupic oraz na równoczasowych tzw. naczyniach twarzowych z Europy środkowej, wskazują, iż to na pograniczu Słowacji i Węgier można znaleźć...czytaj więcej na https://ma.krakow.pl/announcement/przedstawienie-twarzy-ludzkiej-z-biskupic-sprzed-ponad-7-tysiecy-lat/
Komentarze
Prześlij komentarz